ویژگی انتخاب کتاب مناسب برای کودکان

کودکان از زندگی واقعی برای فهمیدن کتاب‌ها بهره می‌گیرند و کتاب های خوب برای کودکان کمک‌کننده هستند تا زندگی واقعی را بفهمند. کتاب‌هایی را انتخاب کنید که در کودکان شور و شوق ایجاد می‌کنند و فهم و درک آنان را از زندگی بالا می‌برند. کتاب های خوب برای کودکان کتاب‌هایی هستند که زبانی غنی، طرح‌های معنادار، شخصیت‌سازی منطقی و باورپذیر برای کودک وتصویرسازی‌های جذاب دارند.

 1. کتاب داستان خردسالان باید پر از تصاویر با رنگ های شاد و براق باشد و نوشته های کمی داشته باشد. زیرا یک تصویر بهتر از هزار کلمه مفهوم را به کودک می رساند. برای آموزش و تقویت خلاقیت کودک هم تصویر حرف اول را می زند.
 2. کتاب داستان کودکانه باید محتوای خلاقانه داشته باشد.
  • کتاب قصه باید محتوای خلاقانه داشته باشد و خواندن آن برای کودک هیجان انگیز و جالب باشد. علاوه بر آن باید اتفاقات در داستان سریع باشد. شخصیت های داستان باید به خوبی معرفی شده و برای کودک باور پذیر باشند. مشکلات و مسائل شخصیت های داستان باید مشابه مشکلات و مسائلی باشند که کودک در آن سن با آنها مواجه می شود.
 3. بهتر است در داستان صحبت های خنده دار و لطیفه های بامزه گفته شود.
 4. خواندن کتاب برای کودک باید آسان باشد.
 5. تقسیم بندی کتاب باید به گونه ای باشد که خواندن کتاب را برای کودک آسان کند. نوع قلم و اندازه نوشته های کتاب باید به چشم کودکان آشنا باشد. این نکته به فهم و شناخت بیشتر کلمات توسط کودک کمک می کند.
 6. قصه کودکانه باید در ابتدای داستان اطلاعات کمی ارایه دهد.
  • بهتر است کتاب با اطلاعات کمی شروع شود. فقط اطلاعات ضروری مانند اطلاعات کلی در مورد شخصیت اصلی داستان، اسامی و محل زندگی آنها در ابتدای کتاب ارایه شود.  اطلاعات اضافی کودک را خسته کرده و دیگر میلی به کتاب خوانی نشان نخواهد داد.
 7. داستان کودکانه باید پایان خوشی داشته باشد.
  • قسمت پایانی کتاب داستان بسیار مهم است. در انتهای داستان، باید همه مشکلات و مسائل حل شده و کتاب پایان خوشی داشته باشد (به عبارت دیگر در پایان داستان همه باید به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنند.) این مساله به خصوص برای کودکان خردسال اهمیت بیشتری دارد.
 8. داستان کودکانه
  • داستان کودکانه باید به صورت غیر مستقیم به کودک آموزش دهد.
  • بهتر است داستان دارای محتوای آموزشی نیز باشد. یک داستان خوب باید به کودک نکات اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی را بطور غیر مستقیم آموزش دهد.
 9. ویژگی های مثبت شخصیتی را به کودک آموزش دهد.
  • کتاب خوب کودکان باید شخصیت هایی داشته باشد که بتوانند در شرایط سخت قادر به تصمیم گیری درست شود. شجاعانه برای زنده ماندن و زندگی خود تلاش کرده و در تمام مراحل از اصول صحیح اخلاقی پیروی کنند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های مورد نیاز ساخته شده است.